Sohbet ve İlişkiler…

Sohbet ve İlişkiler…

Yazımın şarkıya dökülmüş hali…

Eveet, artık haftada bir yazmaya karar verdim. Bir zamanlar her gün yazmaya gayret ediyordum ama İzmir’e git gel, canımın bilgisayarı bile açmak istememesi, konu bolluğu içinde konu kıtlığı yaşamak vs gibi nedenlerden dolayı boşladım ve sanırım haftada bir yazmak daha düzenli olacak diye düşündüm…

Havalar şu sıralar yağmurlu ve kasvetli. İzmir’e yakışmayacak bir durum bu. Her gün neredeyse güneş kendini gösterirken yaklaşık 2 3 haftadır bu haldeyiz. Hal böyle olunca insanın psikolojiside etkileniyor. Güneş bizim yegane hayat enerjimiz.

Bugünkü konumu günümüz ilişkiler üzerine ayırdım. Hem de daha konuşma diline yatkın bir dil kullanacağım. Neler yaptık, neler yapıyoruz ve gelecekte neler yapabiliriz, yapacağız?

Geçmişten bir film izlediğim zaman (70’ler ve 60’lar) o kadar hisleniyor ki insan. O zamanın sıcacık ve acelesiz aşkları çeliyor aklımı her defasında. Samimiyetin çok daha fazla olduğu zamanların insanı olduğumu anlıyorum. Tabiki de o zamanlarda da aldatmalar oluyordur. Ama bu 2000’li senelere nazaran çok daha azdır diye tahmin ediyorum.

Günümüz ilişkilerinde her şeyin sıradanlaştığını görüyorum. Sen de benimle hemfikirsindir eminim. Sosyal medyayla birlikte her şeyin mekanikleştiği zamanlardayız. O kadar çok şey değişti ki. İnsanlar kendileri için değil sosyal medyadaki tepkilerle aşkını yaşar oldu. Tabi sözüm meclisten dışarı smiley
Güvensizlik, inançsızlık bilumum safhada.

70’lerin sabrı şimdiki sabırsızlığa dönmüş vaziyette. Teknoloji ilerledikçe aşkın tek değişmeyeni kalp çarpıntısı oldu. Kalpler her zaman çarpıyor, kalpler her zaman varolduğunu hissediyor ama bir şey eksik. Tahammül, sabır ve saygı…

Bir insanla tanıştığında ona güvenmek ve inanmak zaman alırdı. Şimdi o hissi alabilmek için belki bir ömür bile yetmez hale geldi. Eskiden ilişkilere %100 güvenle başlanırken şimdi %0 güvenle başlayıp anca %50’lere geliniyor. Kimsenin ne yaptığını tahmin edemezken artık olan olaylar bizi şaşırtamaz hale geldi.

Aldatmak mı? Aldatmanın bile artık bir erdemi var. Tek gecelisi, uzun zamanlısı… Hangisi daha çok yaralar’ı , hangisi kabul edilebilir’i… Halbuki aldatmak baştan aşağı bir hatayken bunları bile sınıfladırır hale getirdi bizi çağımız.

İnternette her gün onlarca yazıya denk geliyorum. Eşinizi Elinizde Tutmak İçin 5 Hareket! , Aldatmasının Sebebi Bunlar Olabilir! gibi bir sürü yazılar. Can sıkıcı olduğu kadar da üzücü. Ama maalesef ilişkiler herkesin bir dönem muzdarip olduğu şeyler olduğu için kendimizi bu internet sayfalarında buluyoruz. Merak ediyorum eski zamanlardaki aşklarda kimler kimlere dert anlatıyordu? İnternet olmadığı zaman bu saçma bulduğumuz bilgilere nereden erişiyorlardı? Kimden akıl alıyorlardı? Ya da aslında hiçbir şey yapmayıp bizim yapamadığımız akışına bırakma ritüelini mi başlatıyorlardı?

Sahi bir de akışına bırakma olayı var. Yapabilen var mı? Varsa çok özeniyorum. Tez canlı insanlar için bunun çok zor olduğunu bilinir. Zamana bırakılması gereken bir olay üstünden 1 gün geçer ve tez canlı bir kimse der ki ; e zamana bıraktım hiçbir şey olmadı!
İşte o işler öyle olmuyor ne yazık ki. Gönül ister ki her şey bir anda isteğimiz gibi sonuçlansın. Akışına bırakmak ne kadar zor olsa da gerekli olan şeylerden biri ilişki için. Kavgaların soğuması için, birbirini özlemek için, kendine ve ona alan bırakmak, nefes almak için gerekli. Ama şu zamanlarda bunu uygulamaya döken insan sayısı gitgide azalıyor. Çünkü insanlar sabırsızlaşıyor ve beklemek istemiyorlar. Kitap okumayı bile bırakıyoruz. Neden mi? Çünkü sosyal medya bizi hızlı olmaya itiyor, mecbur bırakıyor. Bunu ilişkilere uyarlarsak eğer zaman geçtikçe biz de başkalarına gider oluyoruz. İşte burda saygısızlık ve tahammülsüzlük ortaya çıkıyor. Şu zamanki ilişkileri çözmek aslında hiç zor değil. Elinin altındaki telefonunda İnstagram’a gir ve gör. Bu kadar basit!

Dediğim gibi bugün böyle biraz dağınık olsa da ilişkilerin nasıl yozlaştığı hakkında düşüncelerimi paylaşmak istedim smiley Bakmayın bu dediklerime benim de biraz kafam karışık smiley

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!
Kendine iyi bak!

Yazımı Paylaş :)