Koronavirüs ve Bilgi Kirliliği

Koronavirüs ve Bilgi Kirliliği

Sevgili blog severler, merhaba!

Bugünlerde hayatı durduran, her şeyi kısıtlayan ve sınırlandıran Koronavirüs ve devamında getirdiği bilgi kirliliği ile ilgili yazacağım.

Hayatımızda yaptığımız çok basit şeyleri bıçak kesiği gibi kesip bir kenara attık. Artık ekmek almaya bile bin bir düşünce ile gidiyoruz. Zaten pisliğinden emin olduğumuz para artık kirli gözüyle değil virüslü gözüyle bakıyoruz. Poşetlerimizi bile havanladırır hale geldik. Artık marketlerden aldığımız paketli ürünleri yıkıyoruz. Belki de bu yaptıklarımız aslında en başından beri yapmamız gereken şeylerdi. Virüs ortaya çıkmadan önce yaptığımız şeyler aslında ”yapmamamız gereken şeyler” olabilir mi? Marketten geldikten sonra paketlerimizi yıkamalı, aldığımız poşetleri havalandırmalı mıydık? Bu virüs rutin alışkanlıklarımızı değiştirecek belki de hepimizi hijyenine çok dikkat eden bireyler olarak hayata devam etmemizi sağlayacak. Hayatta kalabilirsek smiley

Virüs dünyada çıktığından beri çeşitli yerlerden birçok bilgiye sahip oluyoruz. Televizyonlarda çıkan profesörler, kendini profesör zanneden kişiler, Twitter’da tweet atan doktorlar, pozitif çıkan vakıaların haykırışları ve yaşadığı semptomlar, Whatsapp’ta ses kayıtları, Facebook’ta herhangi bir fotoğrafın bu zamana ait olduğunu iddia eden kullanıcılar, Instagram’da  #evdekal çağrıları ve canlı yayınlar…

O kadar çok bilgi ile dolup taştık ki sanırsınız hepimiz birer profesör, hepimiz birer bilgeyiz. Hangileri doğru, hangileri yanlış, kime inanmalı ve kimlere kızmalıyız? Artık hepimiz şuurunu kaybetmiş, psikolojisiyle oynanan ya da oynanmaya hazır bireyleriz.

  • Kelle paça iç!
  • Sarımsak, soğan ye!
  • Gen ayrı semptomlarla koronavirüsünü atlatıyor! Afrika farklı, beyazlar farklı, siyahlar farklı, kırmızısı farklı, bilmem nesi farklı.
  • Aynı aile içinde yayılma riski az!
  • Tırnaklarını çok kısa kes, yoksa içine virüs girer!
  • Virüs boğazda 4 gün duruyor, bol bol su iç ki akciğere inmesin!
  • Virüs meyve ve sebzelere tutunabildiği için bütün meyve ve sebzeleri soy!
  • Dışarı çıktın, eve girdiğinde bütün kıyafetlerini havalandır!
  • Virüs hayvanlardan da insanlara bulaşır!
  • Daha niceleri…

Sağlığımız yerinde bile olsa kendimizi sağlıksız hissetmemize neden olacak bu bilgilerden kaçınınız!
Peki hangi kişilere inanmalıyız? Hangi bilgilere güvenmeliyiz?

Aslında sorunun cevabı çok basit. Resmi yayın yapan kuruluşları takip ediyor olmanız yeterli. Herkesin bildiği gibi el yıkamak, ellerimizi yıkayamıyorsak dezenfektan kullanmak, dezenfektan yok ise kolonya kullanmak, ama ”yıkamadığınız” sürece ellerinizi yüzünüze sürmemek, maskeyi ”hastaysak” kullanmak, maskeyi sadece bir defa kullanmak, eldiven kullanmamak, evden zorunlu olmadıkça çıkmamak ve çıkıyorsak da sosyal mesafeyi korumak! İşte tüm mesele bu. Biz kendi hijyenimize dikkat ettiğimiz sürece bu süreci az hasarla atlatabiliriz. Sağlık Bakanlığı Resmi sayfanın yaptığı ve Türk Tabipler Birliği’nin açıklamaları güvenli bilgiye ulaşmanın tek adresi diyebiliriz.

Eğer ingilizceniz var ise http://www.who.int sitesinden de güvenli bilgilere ulaşabilirsiniz.

”Gönüllü Karantina” adlı bir karantina şeklinin ilk defa ülkemizde uygulandığını dün gece hepimiz öğrendik. Uzun lafın kısası, Gerçek bir ”sokağa çıkma yasağı” ilan edilmediği sürece bu işin üstünden gelmek oldukça zor olacak. Çünkü sokağa çıkma yasağı ilan edilmedikçe içinizdeki ”dışarı çıkma” dürtüsü de susmayacak. Keyfi olarak çıkan kişiler ya da iş dolayısıyla zorunlu çıkanlar olacak. Daha neyi bekliyoruz ben de bilmiyorum. Umarım önümüzdeki bir hafta içinde daha fazla üzülmeden sokağa çıkma yasağı ilan edilir…

Yazımın sonuna gelirken, lütfen asılsız, resmi olmayan haberlere itibar etmeyiniz. Sizi üzecek, karamsarlığa sürükleyecek, psikolojinizi yerle bir edecek, tek umudunuzu da bu haberlere inanarak yitirmeyiniz. Biliyorsunuz ki bu sizin direncinizi kıracak ve hasta olmanızı kolaylaştıracaktır. Bu günleri moralimiz yüksek ve sabrederek atlatacağız!

Sağlıklı günler diliyorum…

Yazımı Paylaş :)