Koronavirüs Günlerinde Ev Dekorasyonu

Koronavirüs Günlerinde Ev Dekorasyonu

Merhabalar sevgili okurlarım, 

Artık yazılarıma ''gündemimiz coronavirüs'' diye başlamak istemiyorum. Çünkü uzun bir süre devam edecek ve sanırım ''yeni dünya düzeni''ne yavaş yavaş alışacağız gibi duruyor. Biliyorsunuz 2 günlük bir sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 48 saat insanlar evlerine çekilip güzel havanın albenisine kapılmayacaklar. Bunun için bizlere sadece 2 saat süre verildi. Yani 22:00'de açıklanan bu karar 00:00'da yürürlüğe girecekti. Böyle bir kararın alınmasına tabii ki çok sevindik. Bir takım yanlışların olması, belediyelerin bile bu karardan haberi olmaması, insanlara sadece 2 saat bir müddet verilmesi hataydı.İnsanlar ihtiyaçlarını gidermek için gecenin bir yarısı marketlere koştu ve sonuç; izdiham, kilometrelerce kuyruklar... 
Karantina günlerinde yapılan onca ekmek nereye gitti derseniz, bunu kimse bilmiyor. Ekmeği yapanlardan başka... Ama olayın en bombası ''luppo alan ağabey, pırasa alan dayı, kola depolayan amca, ağzını burnunu eliyle kapatan genç.'' 
Buradan çıkan sonuç ise bizler uslanmayız... 

Olanı biteni şöyle bir toparladıktan sonra artık yazımın asıl konusuna gelebilirim.
Karantina günlerinde evimizde bolca zaman geçiriyoruz. Kekler, kurabiyeler, börekler, çörekler, temizlikler, filmler, diziler derken evimize hiç alıcı gözüyle bakmıyoruz. 

Fazlalıkları atıyoruz ama nedense hep kitaplıklardan başlıyoruz. Ya da kıyafetlerimizi ihtiyacı olan kişilere verip yeni ciciler için dolabımızı hazırlıyoruz. Artık temizlik işini öyle abartıyoruz ki telefonumuzdaki fotoğrafları silip ardakalanları bilgisayara aktarıp orayı da düzenlemeye başladık... Kendimize yeni hobiler bulmak için örgüye başladık, boncuk dizdik. Evimizi neden dekore etmedik? Daha minimal, daha sade ve daha şık hale getirmek aslında tam da zamanı diye düşündüm ve internette birkaç araştırma yaptım. Sadece bundan ben değil sizler de yararlanın istedim. 

Değişiklik bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri. Evlerde kaldığımız bu zamanlarda koltuklarımızı yenilemekten bahsetmiyorum tabii ki. Ufak tefek değişikliklerle yaşamınızı daha zevkli, keyifli hale getirebilirsiniz. 

İlk olarak evinizi iyi tanımalı, evinizin ölçülerine göre hareket etmelisiniz. ''Evim çok küçük, nasıl dekore edeceğim?'' diye şikayeti bir tarafa bırakıp küçük evinizi büyük göstermenin inceliklerini araştırmalısınız. İnternette onlarca fikir var :) 

 • Saatler: Odanızı zenginleştirmek için birbirinden şahane saatler olduğunu biliyorsunuz. Bisiklet şeklinde
  ya da sevdiğinizle fotoğrafınızı saatlere bastırabilir, odanızın bir köşesini süsleyebilirsiniz.
   

   
 • Çerçeve: ''Bunun ev dekorasyonuyla ne alakası var.'' dediğinizi duyar gibiyim. Ama unutmayın ev dekorasyonu küçük parçaların bir bütünü oluşturmasıyla güzelleşir. Sevdiklerinizle anılarınızı gözünüzün önünden ayırmamalısınız :) 
 • Küçük Bir Bahçe: ''Ama benim bahçem yok ki.'' Aklınıza gelen bahçelerden değil, teraryumdan bahsediyorum. Yani ev içinde ev gibi. Kaktüslerinizin evi küçük teraryumları olacak. Sizin de odanızın dekorasyonu şenlenecek :)


   
 • Renkli Yastıklar: Sizce de koltuklarınız çok sıradan değil mi? Bunu değiştirmek sizin elinizde. Yastıklarınız koltuğunuzla uyumlu olmak zorunda değil. Çünkü bu sene bu renkli yastıklar moda! Hippi tarzı seviyorsanız değmeyin keyfinize :) Modaya uymak zorunda kalmaycaksınız zaten moda sizi takip ediyor olacak :) 


   
 • Tablolar: En çok tercih edilen dekorasyon aracı. Sadece evlerimiz için değil mekanlarımız için de vazgeçilmezimiz tablolar. Minimal, renkli, film ve dizi karakterleri, manzaralar, neon ve daha birçok seçenek! Bu işe girdiğinizde işin içinden çıkamayabilirsiniz. Hatta şunu da alayım bunu da alayım derken bütçeniz için sıkıntı olabilir :) Evim için ben de çok fazla tablo kullanıyorum ve bu tablolarımı Canvas701'den alıyorum. Bunu reklam olarak düşünebilirsiniz ama asla kar amacı gütmüyorum. İnternetten alışverişe her zaman tereddütle yaklaşan ben, Canvas701 ailesi sayesinde ev dekorasyon alışverişini artık internetten yapar oldum. Çünkü kaliteli ürün ve müşteriye verdiği değer ile beni internetten alışveriş yapmaya ikna etti. Sitesinde çok fazla çeşit bulundurması, kendi istediğiniz fotoğrafı basmaları çok büyük avantaj. Kaliteli baskısı odanızın şıklığını daha da arttıracak.Canvas701 sitesinden bir göz atabilirsiniz :) Ayrıca fiyatı kalitesine göre çok uygun.   
 • Evde Yapılan Eşyalar: Yukarıda saydığım maddeler sizin için maaliyetli olabilir. Ama maaliyetli diye evimizi değiştiremeyecek miyiz? Tabii ki hayır! Evde olan malzemelerden o kadar çok fazla şey çıkar ki. Daha önce topladığınız kozalaklar, deniz kenarındaki o çok beğendiğiniz ama kenara atılmış taşlar, istiridyeler, anneannenizi veya babaannenizin ördüğü işe yaramayan danteller, yüzüne bakmadığınız rengarenk yünleriniz belki de yastık olmayı bekliyorlar. Bir gün lazım olur dediğiniz boncuklarınız ve düğmeleriniz, değiştirmek istediğiniz ahşap tepsileriniz... Bunların hepsi bu günler için vardı. Şimdi tozlu sandıklardan çıkmak için hazırlar :) 

Gördüğünüz gibi o kadar çok yapmanız gereken şey var ki. Bunu başkaları için değil, kendiniz için yapmalısınız... Evinizde bolca vaktiniz varken onu güzelleştirmek sizi de mutlu edecek, aklınızı dağıtacak ve sakinleşeceksiniz. Sizce de çok haber izleyip kendimizi yıpratmıyor muyuz? Nefes almaya ihtiyacımız var. O yüzden artık pasta, börek, çörek yapmayı bırakıp evinize alıcı gözle bakın ve onu değiştirin. Unutmayın, değişim size hayat enerjisi verir :) 

Kendinize iyi bakın, sağlıklı günler!  

Yazımı Paylaş :)