Geri Getiremeyeceğiniz 4 Şey

Geri Getiremeyeceğiniz 4 Şey

Merhabalar sevgili okurlarım,

Bu aralar biraz yazı yazmaktan uzaklaştığımı hissediyorum. Yazmak zor gelmiyor da biraz konu sıkıntısı yaşıyor gibiyim. Aslında kendime bir liste hazırlamıştım ama sanki liste hazırlayınca da kendimi baskı altında hissettim :) Yazı yazmak benim için özgürlük. O yüzden liste hazırlamak sadece bana ilham verebiliyormuş onu anladım. Çünkü ben düzen insanıyım. Siz ne insanısınız? :)

Bugünkü konum bir anda aklıma gelmedi. Whatsapp durum kısmında müşterimin paylaştığı bir fotoğraftan çıktı diyebilirim.

Bu hayatta geri getiremeyeceğin 4 şey var yazıyordu fotoğrafta. Neymiş peki onlar? İşte konum tam da bu. Bana göre söylenenler doğru ama birkaç ek yapılabilir tabii. Bunu 4 ile sınırlamamak lazım.

  1. Söylediğin Söz.

Evet, çok doğru bir söz. Söylediğiniz hiçbir söz maalesef geri alınamıyor. Söylenen tek bir kelime insanın kalbine bir hançer gibi saplanabiliyor ve yıllarcaaa o söz kulaklarınızda çınlayabiliyor. Ben bu maddeyi okurken hep aklıma söylenen kötü sözler geldi nedense. Geri alamayacağım, ettiğim kırıcı laflar ya da bana edilen kırıcı sözler geldi aklıma. Demek ki sivri olan dil insanın canını yaktığı için hafızalara kazınıyor. Ama halbuki hayatımız boyunca çok nasihat alıyoruz. Babamızdan, annemizden, arkadaşımızdan, sevdiğimizden neredeyse bizi bütün seven insanlardan… O sözlerde geri alınamıyor. Verilen nasihatler de aklımızın bir köşesinde kalıyor ama bazen unutulabiliyor. Aksine kırıcı sözler unutulmazken… Ama siz siz olun size yapılan kötülükleri sineye çekmeyin. Yoksa daha çook kırılırsınız.

  1. Harcadığın Zaman

Zaman… Ah zaman! Dakikalar geçmez günler geçer, günler geçmez haftalar geçer, haftalar geçmez aylar geçer, aylar geçmez amaa yıllar geçer! Fotoğraflar aslında bize en acımasız yüzünü yaş aldıkça gösteriyor. O fotoğraflara baktığımızda içimizden geçirdiklerimizi sadece ve sadece biz biliyoruz. Dillerden sadece ‘’ne çabuk geçti zaman’’ çıkıyor ama içimizde ‘’keşke bunu o zamanlar şöyle yapsaydım’’ diyoruz. Zamanında söyle, zamanında sev, zamanında sarıl. Çünkü o zaman bunu yapmak için en doğru zaman oluyor çoğu kez. Sevmek, sarılmak ve söylemek istediğinizde o kişiler o zamanda yanınızda olmayabiliyor. O yüzden harcadığın o zaman asla geri gelmiyor.

  1. Kaçırılan Fırsat

Bu dünyaya neden geldik? Amacımız ne ve ne için buradayız? Bunu düşünmeyenimiz yoktur. Ama bence hayatımız fırsatlardan ibaret. Fırsatlar hayatımızda hep var sadece biz göremiyoruz. Göremediğimiz bu fırsatlarda kaçıp gidiyor… Bir iş fırsatı; gördüğünüz bir iş ilanına yarın başvururum diyerek o fırsatı kaçırabilirsiniz, bir aşk fırsatı; çok da ihtimal vermediğin ama içinde bir yerlerde olsa nasıl olurdu dediğiniz birine fırsat vermediğiniz için kaçırabilirsiniz, kendi işini kurma fırsatı; aslında çok bilgiliyken, çok okuyup çok araştırıyorken cesaretinizi toplayamadığınız ve korktuğunuz için o fırsatı kaçırabilirsiniz, aile fırsatı; uzun bir aradan sonra babanızı, annenizi, kardeşinizi göremiyorken ve bir tarafta bir işiniz varken onları tercih etmediğiniz için görme fırsatını kaçırabilirsiniz.. Hayat fırsatlarla dolu, ama biz onları değerlendiremiyorsak?

  1. Kırmaman Gereken Güven

Sanırım bu dörtlünün en önemlisi bu madde olabilir. İnsan ilişkileri bence güvene dayalıdır. Tabii ki bu göreceli bir kavram ama bence olması gereken de budur. İnsan güvenmeyi, inanmayı, sevmeyi ister. Buna ihtiyaç duyar. Kendini güvende hissetmek ister. Konforlu hissetmek ister. Güvendiği insana kendini bırakır ve gerisini düşünmez. Sonra bir olay olur ve bütün güven yerle bir olur. O güven yerle bir olduğu zaman senin dünyanda yerle bir olur. Bir insana güvenmek bir dünyaya güvenmektir çünkü. Kırılan güven neye mal olur? Güvenilecek insanlara güvenmemeye başlarsınız, gardınızı alırsınız, ne söylüyorsa inanmazsınız, doğru olsa bile kendinizi ‘’hayır doğru değil diyerek’’ kandırırsınız. Aslında herkesi o güveninizi kıran insanlar gibi görürsünüz. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Tabii bunun tedavisini ister kendi içinde, ister yardım olarak yapabilirsiniz. İşte bütün bu güven kırıklıkları hayatınızın temelini değiştirebilir. Siz, siz olun kimsenin güvenini kırmayın ya da kimseye haddinden fazla güvenerek kendinizi boşluğa bırakmayın.

 

İyiki müşterim bu yazıyı paylaşmış! Bazı şeyleri hatırlamama ve tekrar uyanmama neden oldu :)

Belki sizi de ben uyandırabilirim! Düşüncelerinizi yoruma yazmayı unutmayın :)

Kendinize iyi bakın, sağlıkla kalın…

Yazımı Paylaş :)