Duygu Seli Fotoğrafçılığı = Doğum Fotoğrafçılığı

Duygu Seli Fotoğrafçılığı = Doğum Fotoğrafçılığı

Bugün sana kısa bir süre yaptığım ama onlarca doğum gördüğüm doğum fotoğrafçılığından bahsedeceğim.

Benimle İlgili kısmında da belirttiğim gibi Kent Hastanesi’nde doğum fotoğrafçılığı yaptım. Bu iş benim ilk deneyimimdi ve istediğim şeyin bu olduğuna emindim. – İşin zor ve güzel kısımlarını idrak edene kadar smiley

Fotoğrafçılığın neden bu dalıyla ilgilenmek istediğim hakkında sorular geliyordu ve ben bebekleri sevdiğimi, anne ve babaların sevinçlerini yakalamak istediğimi söylüyordum smiley

Evet gerçekten de doğum anı,annenin bebeğine ilk bakışı, babanın bebeğiyle ilk teması, aile üyelerinin gözlerindeki parıltıyı çoğu zaman bu yaş oluyordu smiley yakalamak benim işimdi. İnsanlarla olan iletişimim her zaman iyi oldu ve hiçbir şekilde olaylı bir müşterim olmadı.

Doğum Fotoğrafçılığı’nı desteklemeyen birçok ebeveyn var. Saçma bulan,komik bulan, absürt bulan ama bu alana olan rağbet de çok fazla.

Doğum Fotoğrafçılığı için özellikle makyajınız yüzünüzde olacak,güzel pozlar verebilme yeteneğine sahip olacaksınız,fotoğrafçıya uyacaksınız, kesinlikle ve kesinlikle özel kıyafetler seçeceksiniz hatta isminize özel olursa çok daha hoş olur…

Şaka şaka! Olur mu canım böyle şartlar smiley Tabikide en doğal halinizle olacaksınız. Öyle aşırı süsleyeyim odayı,ismime özel harika kostümler, makyajım porselen makyaj olsun canıııım gibi şeyler yok smiley Fotoğraf çektirmeyi sevmeniz yeterli.

Annelerimiz bu iş için çok hevesli olurken babalarımızın pek hevesli olmadıkları da çok gördüm. ” Aa hadi ama bitmedi mi hala?” derken araya son bir pozu da yerleştiriyordum smiley O yüzden fotoğraflarda genelde anneyle olan pozlar çok daha fazla oluyordu. Bazı annelerimiz doğumdan sonra psikolojik olarak sorunlar yaşıyor çekimlerini iptal ettiriyorlardı. Bu da çok doğal. Bir anımız bir anımıza uymuyorken dünyaya yeni bir insan getirdikten sonra kimse garanti veremez psikolojisi konusunda.

Normal doğumda da, sezaryanda da her zaman annelerimizin yanında oldum, anneler ameliyattayken babalara motive konuşmaları yaptım, annelerden bilgiler verdim. Bebeği gören ilk ben olduğum için ailelerin yüzüme bakışkarını asla unutmuyorum. Doktormuşçasına yüzüme bakıp benden bilgi alma istekleri ve onları fotoğraflamak belki de en mutlu olduğum zamanlardandı smiley

Tabikide Doğum Fotoğrafçılığının zorluk derecesi bir hayli yüksek. Her meslekte olduğu gibi bu mesleğinde zorlukları yok değil. Bir kere uykuyu unutuyorsunuz smiley Çünkü doğumların ne zaman olacağı belli olmuyor. Sezeryanda dahi erken gelen bebeklerimiz olabiliyor. O yüzden tarihler çok oynak ve beklenmedik. Saatlerce süren doğumlar, çakışan saatler, bazı ailelerin fotoğraçıya takındığı tavır ( hormonsal değişimlerden dolayı ) gibi olaylar sizi zorlayabiliyor.

Yazımı sonlandırıken bebek bekleyen ailelerimizin bu mesleğe önyargılı yaklaşmamalarını öğütleyeceğim. O gün geçtiğinde elinizde bir kare fotoğraf bile olmayacak belki de. 100’ü aşkın doğum çeken ben o telaşa çok yakından tanık olduğum için söylüyorum. Herkes bir telaş. Anneanne, babaanne, dedeler, hala, enişte, yeğen herkes koşuşturacak etrafta ne yaptığını bilmeden sevinçle, kaygıyla. O yüzden aklınıza bile gelmeyecek o an fotoğraf çekilmek,çekmek. Aynı zamanda çekilen fotoğraflar telefonlarda kalacak, elinize bir kare fotoğraf bile geçmeyecek. Ama bir fotoğrafçınız olduğu zaman biliyorsunuz ki o anlar belgeleniyor. Sonra tek tek bakılıp anıları yâd edeceksiniz. Ayrıca büyüyen çocuğunuza kaliteli fotoğraflar gösterme imkanınız olacak. O yüzden bence bu fikre sıcak bakın ve düşünün.

Anlar bir kere yaşanır ve o an bir kere fotoğraflanır!

 

Hoşçakalın smiley

Yazımı Paylaş :)