23 Nisan Kutlu Olsun!

23 Nisan Kutlu Olsun!

Merhaba sevgili okurlarım!

Bugünün anlam ve önemini hepimiz biliyoruz. Canımız Atamızın bize bahşettiği bayramlardan sadece biri ama en kıymetlisi! 

Türk egemenliğini ve Türkiye demokrasisini temsil eden TBMM kuruluşunun 100.yılı! 

Bugün bahsetmek istediğim şey O'nun sözleriyle çocukları ondan dinlemek ve yorumlamak olacak :) 

Çoğu zaman alıntı yapmam ama bu yazım O'nun güzel sözleriyle dolup taşacak... 

Mustafa Kemal Atatürk bu sözleri sarf ettiğinde o zamanın insanları belki bu sözlerin büyüklüğünü anlamıyordu. Belki de hala daha anlamayanlarımız var. Çünkü Atatürk'ün sözlerini ezberlemek değil onun düşüncelerini benimseyebilmek önemli olan. Bizler bu sözleri küçük yaşta ezberledik şimdi ise düşünceleri ile düşüncelerimizi harmanlıyoruz... 

Geleceğimizi onlara emanet ediyoruz; "Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.

Gelecek neden çocuklarımız? Atatürk neden bunu söyledi? Çünkü yetiştirdiğimiz çocuk cumhuriyetimizin devamını sağlayacak, aydın bireyler olarak bu ülkenin evladı olacak. Hala gelişmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz... Bize verilenlere sahip çıkamasak da... 

"Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir."

Atatürk her zaman çocuğun yetiştirilme tarzıyla ilgilenirdi. Çünkü çocuk okuma yazmayı okulda öğrenebilirdi ama görgüyü, saygıyı, hoşgürüyü ilk ailesinden örnek alırdı.

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!"

Hiçbir zaman suçlamadı çocuklarımızı. Çünkü bir öncekinin diğerinden farkı yoktu aslında. Daima eğitici ve öğretici olmaya çaba gösteren Atatürk, sözlerinde de hep bunu vurgulardı. Hep şevklendirdi, hep yüceltti bizleri, cumhuriyetin çocuklarını. Yermedi. Kötü sözler söylemedi, kin gütmedi memleketinin çocuklarına. Zeka, insanı her daim kurtarmaz. Çalışkan olmazsan neye yarar! Şimdiki çocuklar çalışkan mı? Yorum yok :) 

"Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."

Çocuğun yeri bütün yetişkinlerden ayrıydı Atatürk'e göre. Çünkü korunmasız, masum ve güçsüzdü çocuk. Yetişikin insanlarda dahi iİstismara asla ama asla göz yummayan Atatürk, çocuklar için bunu hep dile getirdi... Çünkü kolaydı istismar etmek birilerini. Zor olan iyi olanı layığıyla yapabilmek.

"Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.

Birey olabilmenin temeli ''iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi'' değil midir? Atatürk bunu söylerken yıl kaçtı? 
Şimdilerde herkesin düşüncelerini özgürce söylemeye ihtiyacı var. Çoluk çocuk, yetişkin, yaşlı. Kimimiz buna yanaşabiliyor? Kimimiz korkmadan düşüncelerini dile getiriyor?  Eleştiriye açık bir toplum beraberinde saygıyı da getirir. Ama maalesef bizler Atatürk'ün istediği bir cumhuriyet inşa edemedik! 

"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir."

Yalnızca bir soru. Sizce bunu öğretebildik mi? Öğrenebildik mi? Yaşamadık, yaşamayınca anlayamadık ne kadar zor olduğunu...

"Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz. "

Ahh Ata'm! ''Çabaladık ama olmadı.'' demeyi çok isterdik. Ama sen din adamlarına, yobazlara ve birçok düşmana karşı mücadele verdin cumhuriyet uğruna! Biz senin çabalamış olduğunun yüzde beşi kadar çabaladık mı? Çabalasak cumhuriyet elden gider miydi? 

"Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum. "

Bizler seni anlamaya çalışıyoruz... Yaşımız ilerledikçe yaptıklarına hayran kalıyoruz. Yaşananları gördükçe düşünüyoruz ve biraz da başımızı taşlara vuruyoruz. Geç oluyor bazı şeyler için. Dövünmekle geri gelmiyor cumhuriyet. Unutmuyoruz sözlerini, ışığımız oluyor kelimelerin... Devrimlerin. Seni yaşatıyoruz ve yaşatmaya devam edeceğiz! 

Hala mesut musun bilmiyoruz ama biz bize sunmuş olduklarından, seni hala aklımızdan ve kalbimizden silemiyor oluşlarından çok memnunuz! 

Yüzlerce, binlerce söz arasından bunları seçtim sizler için... Akılcı, mantıklı, özverili, ileri görüşlü o kadar çok fazla söz vardı ki... 

Sevgili okurum, sizler de lütfen Ata'mızın sözlerini benimseyerek, benimsettirin! Çocuklarımızı daha iyi bir geleceğe hazırlamak, karanlıktan aydınlığa çıkabilmek için susmayın ve öğretmeye, çalışmaya devam edin. O günleri yaşayan her büyüğümüzün söylediği gibi '' bu ülke kolay kurulmadı, kolay kazanılmadı bu cumhuriyet!'' Biliyoruz ki bu millet Ata'sını yaşatmaya devam edecek... 

Hepimizin 100. yılını kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlık ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Sağlıcakla kalın... 

Yazımı Paylaş :)